(Júniusban gyűjthető gyógynövények)
"Szedésre érett már a fű
Harmat suhog le róla
Csücsökre fogja pendelyét
A jó füvek tudója.
Úgy válogat, hogy szóban is
Elősorolja őket,
Igazlátókat, éltetőt,
Lélekcseréltetőket."(Kiss Anna)
Legismertebb júniusban gyűjthető gyógynövényeket szeretném felsorolni, inkább csak emlékeztetőül, hogy itt és most van "szedési" idejük.
A gyógynövénygyűjtés érdekes és kellemes foglalkozás. A napfény, a friss levegő már egymagában egészséges, hát még ha közben olyan gyógynövényekre bukkanunk, melyek megfelelő alkalmazása révén javul a közérzetünk, megőrizhetjük testünk egészségét és szépségét. A gyógynövények gyűjtése minden család kedvenc hétvégi szórakozása lehet...
Egy kis gyógynövénygyűjtési etika, és egy pár tanács...A gyógynövénygyűjtés érdekes és kellemes foglalkozás. A napfény, a friss levegő már egymagában egészséges, hát még ha közben olyan gyógynövényekre bukkanunk, melyek megfelelő alkalmazása révén javul a közérzetünk, megőrizhetjük testünk egészségét és szépségét. A gyógynövények gyűjtése minden család kedvenc hétvégi szórakozása lehet...
-soha ne gyűjtsünk védett vagy ritka növényeket
-soha ne taroljuk le a helyet, ne vágjunk le ágakat(pl. galagonya, hárs, bodza gyűjtésekor)
-pontosan ismerjük fel a növényt amit gyűjtünk(pl.összetéveszthetjük mérgező növénnyel is)
-számos erős hatású, nagyobb mennyiségben vagy bizonyos részében mérgező gyógynövény van, ezek házi felhasználását kerüljük
-tiszta helyről, legtöbb gyógynövényt napos, száraz időben ajánlatos gyűjteni, és árnyékos, meleg, szellős helyen szárítani (én a padláson szárítom a növényeket)
És a növények...
Fehér akác (Robinia pseudoacacia)
Az akácvirágot üde nyílásban , a fürtöktől lefosztva kell gyűjteni. Az akácvirág teája köhögéscsillapító, enyhe hashajtó, a túlzott gyomorsavképzést megakadályozó hatású. Teakeverékekben ízjavítóul is alkalmazzák.
Hárs(Tilia sp)
A kislevelű(Tilia cordata) és nagylevelűhársfák(Tilia cordata) virágait kell gyűjteni. Gyűjtésnél a fákat kímélni kell, csak a virágokat viselő ágvégeket szabad levágni.
Teája a legnépszerűbb háziszer meghűléseknél izzasztásra, köhögéscsillapításra, idegerősítőnek, vértisztítónak, enyhe szívműködést serkentőnek.
Fekete bodza (Sambucus nigra)
Kamilla v. orvosi székfű(Matricaria chamomilla)
A kamillavirág világszerte a legismertebb, leggyakoribb háziszer. Forrázással készült teája nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, gyomorerősítő, emésztést serkentő, izzasztó, fertötlenítő, gyomor- és bélbajokat megszüntető hatású. Külsőleg szemborogató, toroköblítő, foghúserősítő.
Kakukkfű(Thymus sp.)
Szeder(Rubus caesius)
A növény levélzetét kell gyűjteni.Teáját hasmenés ellen, valamint izzasztóul, vizelethajtóul fogyasztják.Cukorbaj elleni teakeverékek alkotórészeként is használják.Teája kellemes mindennapi élvezeti ital.
Lándzsás útifű(Plantago lanceolata)
A növény kifejlett, ép, egészséges leveleit kell gyűjteni.Teája nyálkaoldó, köhögéscsillapító hatású. Régi népi szerként a friss levelekkel nehezen gyógyuló sebeket kezelnek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése